Skip To The Main Content

Outstanding Chapter Award Recipients

Prior to 1984-85, the awards were presented to chapter presidents, based on size of chapter, in recognition of the chapter's accomplishments. Considered were the overall goals and objectives of the Texas Society, as well as chapter initiative and leadership.

Beginning in 1984-85, the same criteria are followed, with the exception that the awards are presented to the chapters themselves.

2017-18
Southeast Texas -Marylyn Byrd
Central Texas - Nancy Miller

2016-17
Southeast Texas - Joshua LeBlanc
El Paso - Terri Rutter 

2015-16
Southeast Texas -Julia Hayes
Corpus Christi - Jeff Smith

2014-15
Rio Grande Valley - Joe Garcia
El Paso - Sean Ihorn

2013-14
Brazos Valley - Rodney J. Horrell
El Paso - Teri A. Reinert

2012-13
Brazos Valley - Rodney J. Horrell
El Paso - Tony P. Benitez

2011-12
Southeast Texas - Sheri K. DelMage
Central Texas - Michelle R. Downs

2010-11
San Angelo - Doug Terrell
Corpus Christi - Tee Bowman

2009-10
Rio Grande Valley - Lorena Castillo
Victoria - Mark Henry
Corpus Christi - Kathy Funk-Baxter

2008-09
Corpus Christi - Sharon E. Kollaja
Southeast Texas - Russell J. Chimeno
East Texas - Amelia N. Proctor

2007-08
Brazos Valley - Sandy Brown
Rio Grande Valley - Jeannette Smith
Central Texas - Donna Tadlock

2006-07
Rio Grande Valley - Ruth Gonzalez
El Paso - Robert Diaz

2005-06
San Angelo - Joan E. Schwartz
El Paso - Diane V. Smith

2004-05
Rio Grande Valley - Lise M. Shepherd
El Paso - Robert M. Hanson

2003-04
Abilene Chapter - Terry E. Arrington
East Texas Chapter - Tal O. Glenn

2002-03
Brazos Valley - Tracy B. Stewart
El Paso - Alfonso Soto
Panhandle - A. John Doucette
San Antonio - Fred J. Timmons

2001-02
Brazos Valley - Tracy B. Stewart
El Paso - Patrick L. Attel
Houston - Deborah K. P. Touchy

2000-01
Brazos Valley - Zina Harris
Wichita Falls - Leigh A. Kidwell
El Paso - John R. Broaddus
Houston - Melissa A. Frazier

1999-00
Brazos Valley - John T. Reynolds
Panhandle - Mark A. Christy
Fort Worth - Allyson B. Turner

1998-99
Wichita Falls - Michael D. Edgin
El Paso - Dona S. Scurry
Fort Worth - Lois J. Kapp

1997-98
Rio Grande Valley - Valda S. Rispoli
El Paso - Jimmy L. Stevens
Houston - Elwood M. Domasck, Jr.

1996-97
Abilene - Jerry L. Love
Corpus Christi - Phillip G. Monroe
Houston - Steven R. Goodman

1995-96
Southeast Texas - Bradley D. Brown
Panhandle - J. Doug Conder
San Antonio - Rudy Q. Ramirez

1994-95
Victoria - John T. McQuillen
Corpus Christi - Kathleen M. White
Dallas - Vernon Walker

1993-94
Victoria - Jerome G. Kotzur
Corpus Christi - Kathleen C. Kirk
Austin - Linda S. Wishuff

1992-93
Rio Grande Valley - Mary Nell D. de la Garza
Panhandle - William L. Dickey
Fort Worth - Linda D. Ketter

1991-92
San Angelo - Jerry W. Wojtek
El Paso - Robbie D. Paul
Fort Worth - Wendell K. Grandey II

1990-91
San Angelo - Regina S. Bodiford
El Paso - Gary G. Payne
Houston - Joe T. Rye

1989-90
Victoria - Jamie K. Notz
Permian Basin - Nigel I. Cowan
Dallas - John A. Eads

1988-89
Brazos Valley - J. Jared Patout
Panhandle - Bruce A. Gilmour
San Antonio - Edward M. Polansky

1987-88
Southeast Texas - Max Duplant
El Paso - Ronald E. Pate
Houston - Donald M. Clanton

1986-87
Texarkana - William C. Kirby
Panhandle - James D. Elza
Fort Worth - B. Glen Whitley

1985-86
Rio Grande Valley - Rance G. Sweeten
El Paso - Marjorie A. Marinovic
Houston - Clinton F. Bateman

1984-85
Southeast Texas - David White
Victoria - Mark E. Zafereo
East Texas - F. Daniel Beach
San Antonio - L. John Steiber Jr.

1983-84
Judy Glenn - Panhandle
D. Dale Hunt - Victoria
Gary D. McIntosh - Austin

1982-83
Stephen F. Marx - San Angelo
K. Barton Templeton - Panhandle
Thomas J. Roberts - Houston

1981-82
Mark H. Lawley - Texarkana
Kenneth C. England - El Paso
A. Reginald Richardson - Houston

1980-81
Carlton D. Stolle - Brazos Valley
Larry L. Lyles - Rio Grande Valley
Johnny Lacy - Panhandle
Robert F. Anderson II - Dallas

1979-80
Johney L. Williams - Central Texas
J. W. (Larry) Anderson - Lubbock
Cecil E. Smith - Fort Worth

1978-79
Larry G. Beaumont - Southeast Texas
Johnnie Ray Seale - Corpus Christi
B. J. Montogmery - San Antonio

1977-78
Jerry M. Baker - San Angelo
John W. Puckett - Panhandle
Ronnie Rudd - Houston

1976-77
Larry Gene Pointer - Brazos Valley
Bruce G. Bixler - El Paso
John R. Jordan Jr. - Dallas

1975-76
Roderick L. Holmes - Central Texas
John A. Poteet Jr. - San Antonio
J. Reed Warner - Lubbock

1974-75
Raymond E. Ellis - Fort Worth
Edgar L. Moody - Central Texas
Jim A. Smith - Austin

1973-74
Doyle Z. Williams - Lubbock
Frank C. Wilson - Fort Worth

1972-73
Harvey E. DeFord - Austin
Bruce J. Harper - Houston

1971-72
Charles E. Reed - Beaumont
Oscar E. Reeder - Fort Worth

1970-71
M. Dan Howard - Lubbock
Tommie E. Roddy Jr. - Fort Worth

1969-70
Bobby J. Melson - Abilene
Charles W. Pope - San Antonio

1968-69
Dennis A. Riddle - Rio Grande Valley
Willard H. Findling - San Antonio

1967-68
C. L. Boggs - Lubbock
Stanley H. Voelkel - Houston

1966-67
Allen R. Greenstein - Central Texas
Jarman Bass - Dallas

1965-66
Ben F. Robinson - Lubbock
Edward P. Thompson - Dallas